Komplexná naturopatia:

  • Homeopatia
  • Fytoterapia
  • Aromaterapia

Unikátna diagnostika ochorení a ich príčin.

Menopauza

Menopauza je fáza života ženy, ktorej sa ani jedna z nás nevyhne. Návaly tepla, nepravidelná menštruácia alebo výkyvy nálady potrápia nejednu z nás.

Menopauza – čo to je?

Každá žena zažije menopauzu. Prirodzená menopauza nastáva, keď vaječníky nie sú schopné produkovať hormón estrogén a progesterón. Menopauza môže nastať aj vtedy, keď sú vaječníky poškodené špecifickou liečbou, ako je chemoterapia, rádioterapia, alebo keď sú vaječníky odstránené spolu s maternicou (hysterektómia). Vaječníky prirodzene nedokážu produkovať estrogén a progesterón, keď majú málo zostávajúcich vajíčok; maximálny počet vajíčok vo vaječníkoch je prítomný pred narodením, ich počet sa znižuje už pri narodení, postupne sa znižuje od puberty a rýchlo klesajú od veku 40 rokov.

S menším počtom vajíčok sú vaječníky menej schopné reagovať na hormóny hypofýzy: FSH (folikuly stimulujúci hormón) a LH (luteinizačný hormón) a produkuje sa menej estrogénu. Výsledné nízke a meniace sa hladiny ovariálnych hormónov, najmä estrogénu, sa považujú za príčiny menopauzy a neskorších následkov u mnohých žien.

KLIMEKTÉRIUM

  • KLIMEKTÉRIUM označuje čas, v ktorom sa menia hladiny hormónov, až po zastavenie periódy; zníženie a zmena hladiny hormónov môže spôsobiť skoré príznaky menopauzy. V tomto štádiu môže byť ešte stále dostatok hormónov na stimuláciu výstelky maternice (endometrium) a prebiehajúcu menštruáciu.

MENOPAUZA

  • MENOPAUZA znamená poslednú menštruáciu. Menštruácia sa zastaví, pretože nízke hladiny estrogénu a progesterónu nestimulujú výstelku maternice (endometrium) v normálnom cykle. Hladiny hormónov môžu kolísať niekoľko rokov, kým sa nakoniec znížia natoľko, že endometrium zostane tenké a nekrváca.

PERIMENOPAUZA

  • PERIMENOPAUZA je štádium od začiatku symptómov menopauzy až po postmenopauzu.

POSTMENOPAUZA

  • POSTMENOPAUZA je čas po poslednej menštruácii a zvyčajne sa definuje ako 12 mesiacov a viac bez menštruácie.

Menopauza – kedy?

Priemerný vek prirodzenej menopauzy je 51 rokov, ale môže nastať oveľa skôr alebo neskôr. Menopauza vyskytujúca sa pred 45. rokom života sa nazýva skorá menopauza a pred 40. rokom života je predčasná menopauza.

Vo všeobecnosti sa ženám, ktoré majú skorú alebo predčasnú menopauzu, odporúča užívať HSL (hormonálna substitučná liečba) približne do priemerného veku menopauzy na kontrolu symptómov a preventívny účinok proti osteoporóze.

  • Môže sa vyskytnúť aj neskorá menopauza, ale vo veku 54 rokov prestane mať 80% žien menštruáciu.

Menopauza – príznaky?

Medzi hlavné príznaky patria návaly tepla, nočné potenie, problémy s močovým mechúrom, depresívna nálada, znížená chuť na sex, palpitácie, nespavosť, bolesti kĺbov, bolesti hlavy, zábudlivosť a znížená koncentrácia. U väčšiny žien trvajú príznaky dva až tri roky, začnúc nepravidelnou menštruáciou a končiac úplným zastavením menštruácie.

Menopauza - terapia

Návaly tepla sú dobre známe ako klasický symptóm menopauzy a postihuje 60 – 85 % žien v menopauze. Návaly tepla a potenie sa nazývajú vazomotorické symptómy a značne sa líšia svojou závažnosťou aj trvaním; u mnohých žien sa vyskytujú príležitostne a nespôsobujú veľa problémov, ale pre približne 20 % môžu byť závažné a môžu spôsobiť výrazné narušenie práce, spánku a kvality života. Ženy sú postihnuté vazomotorickými symptómami v priemere asi 2 roky, ale asi u 10 % môžu symptómy pretrvávať viac ako 15 rokov. Návaly tepla zvyčajne trvajú 3–5 minút a predpokladá sa, že sú spôsobené zmenou v časti mozgu, ktorá reguluje teplotu. Normálne dochádza k dennému vzostupu a poklesu telesnej teploty, pričom najnižšia je okolo 3:00 a najvyššia podvečer. Tieto malé zmeny si bežne nevšimneme, ale žena v menopauze sa môže sčervenať pri každom zvýšení teploty, či už ide o bežné zmeny alebo nie – napr. pohyb medzi oblasťami s rôznou teplotou alebo horúci nápoj – kvôli zmene nastavenia centra kontroly teploty vo vašom mozgu; vaše telo si myslí, že sa prehrieva, aj keď to tak nie je. V snahe ochladiť svoje telo rôzne chemické reakcie spôsobujú, že sa krvné cievy v koži otvoria, čo dáva pocit návalu tepla a potné žľazy uvoľňujú pot, aby rozptýlili teplo. Predpokladá sa, že zmeny v rôznych hladinách hormónov, ktoré sa vyskytujú v období menopauzy, vedú k zmene nastavenia centra kontroly teploty, ale presný mechanizmus, ktorý je základom, je stále nejasný. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu tiež spôsobiť návaly tepla, patrí nadváha, alkohol, nadbytok kofeínu, korenené jedlá, glutaman sodný a niektoré lieky. Zdravá strava a chudnutie v prípade potreby môže byť užitočné.

Nespavosť alebo narušený spánok (vedúci k únave a únave) môžu byť čiastočne spôsobené nočným potením, ktorého kontrola môže viesť k zlepšeniu režimu spánku.

Bežne sa vyskytujú bolesti kĺbov , ktoré často postihujú krk, zápästia a ramená, ale často chýba rozpoznanie ich možnej súvislosti s menopauzou.

Psychologické symptómy menopauzy, ako sú zmeny nálady, podráždenosť, úzkosť, ťažkosti s koncentráciou, ťažkosti so zvládaním a zábudlivosť, môžu súvisieť s hormonálnymi zmenami, či už priamo alebo nepriamo, napr. v dôsledku porúch spánku. V období menopauzy sa však bežne vyskytujú aj iné životné udalosti, ako je starosť o starších príbuzných, dospievajúce deti a pracovné tlaky, ktoré môžu prispieť k takýmto „príznakom“.

Sexuálne problémy môžu byť spôsobené vaginálnou suchosťou v dôsledku nízkej hladiny estrogénu, čo má za následok nepohodlie pri pohlavnom styku. Ako muži aj ženy starnú, záujem o sex môže klesať, ale to sa týka najmä žien. Liečba iných symptómov menopauzy môže nepriamo zlepšiť libido zlepšením pocitov pohody a energetických hladín, napr. zlepšením spánku prostredníctvom kontroly nočného potenia, ale obnovenie hladín hormónov môže tiež zlepšiť tieto symptómy. Problémy vo vzťahoch majú evidentný vplyv na libido, preto hormonálna liečba nemusí byť vždy tým „kúzelným“ riešením!

Osteoporóza – následok menopauzy?

Najdôležitejší dlhodobý účinok zníženého estrogénu zahŕňa účinky na kostru. S vekom a zníženými hladinami estrogénu, najmä keď menopauza nastane pred dosiahnutím veku 45 rokov, existuje zvýšené riziko progresívnej straty pevnosti kostí, ktorá vedie k rednutiu a krehkosti kostí (osteoporóza). Strata kostnej hmoty postihuje mužov aj ženy, keď starnú, ale u žien dochádza k strate oveľa rýchlejšie, takže osteoporóza je oveľa bežnejšia u žien ako u mužov.

Osteoporóza a menopauza

Osteoporóza je definovaná ako: systémové ochorenie skeletu charakterizované nízkou kostnou hmotou a mikroarchitektonickým zhoršením kostného tkaniva s následným zvýšením krehkosti kostí a náchylnosťou na zlomeniny.

Samotná strata kosti nespôsobuje žiadne príznaky, kým nedôjde k zlomenine, často v dôsledku jednoduchého pádu. Zlomeniny sa bežne vyskytujú v oblasti zápästia, chrbtice a bedra. Takéto zlomeniny môžu výrazne znížiť kvalitu života, nezávislosť a v prípade zlomeniny bedra môžu skrátiť život. Nedávno sa odhadlo, že vo veku 70 rokov bude mať jedna z dvoch žien a jeden z piatich mužov zlomeninu súvisiacu s osteoporózou a že počet zlomenín bedrového kĺbu na celom svete bude v budúcnosti ďalej narastať. Vývoj osteoporózy u žien je ovplyvnený pevnosťou kostí pred menopauzou (vrchol kostnej hmoty sa dosahuje v dvadsiatych rokoch a je ovplyvnený záťažovým cvičením, stravou s dostatkom vápnika a vitamínu D a genetickými vplyvmi), vekom menopauzy a rýchlosť úbytku kostnej hmoty s menopauzou a vekom.

Na prevenciu osteoporózy sa odporúča denná dávka 50 mcg vitamínu D, 1 500 mg vápnika a dostatočná hladina kolagénu. Dá sa to dosiahnuť buď konzumáciou mastných rýb dvakrát až trikrát týždenne a pitím aspoň pol litra mlieka denne, alebo prostredníctvom doplnkov výživy.

Menopauza a naturopatia

V posledných rokoch vzrástol záujem o používanie alternatívnych foriem terapii. Niektoré sú veľmi užitočné, ale je potrebný ďalší výskum na plné pochopenie ich mechanizmu účinku a účinnosti. Pri správnom používaní s radami od kvalifikovaných odborníkov je ich účinok na zmiernenie symptómov menopauzy výrazný.

Vždy je dôležitý individuálny prístup a nedá sa všeobecne určiť čo bude platiť a pomáhať každej žene.

AROMATERAPIA

Éterické oleje sa vyrábajú z rôznych častí aromatických rastlín. Potom sa koncentrujú a ich vlastnosti sa stávajú silnejšími. Môžu sa použiť zmiešané s nosnými olejmi pred kontaktom s pokožkou. Vplyv má aj ich vôňa či vdychovanie. Oleje je možné použiť do kúpeľa, alebo na masáž.

  • BERGAMOT znižuje depresiu
  • HAMANČEK ako čaj môže napomáhať pocitu pokoja
  • CLARY SAGE je užitočná pri PMS
  • FENIKEL pomáha zmierniť zadržiavanie vody
  • GERANIUM má regulačný účinok a môže pomôcť pri úzkosti a pocitoch nepokoja
  • JAZMÍN pomáha pri depresii, napätí a úzkosti
  • JALOVEC má detoxikačný účinok.
  • LEVANDUĽA je užitočná pri spánku
  • ROZMARÍN pomáha predchádzať zadržiavaniu tekutín pri pravidelnom používaní na masáž.

Existuje mnoho ďalších a najlepšie je sa poradiť so skúseným terapeutom. Celý pocit je najpríjemnejší v spojení s dobrou masážnou technikou. Hoci sa málo vie o vplyve aromaterapie konkrétne na symptómy menopauzy, každá terapia, ktorá vám umožní hodnotný „timeout“, je investíciou do vás samotných a pomôže vám menopauzu lepšie zvládnuť.

Vždy je dôležitý individuálny prístup a nedá sa všeobecne určiť čo bude platiť a pomáhať každej žene.

HOMEOPATIA

Homeopatia spočíva v použití malých dávok lieku, ktorý má vlastnosti zodpovedajúce symptómom pacienta, na stimuláciu procesov hojenia a zníženie alebo odstránenie symptómov a poruchy. Štúdie preukázali priaznivý vplyv na symptómy menopauzy. Pre správny výber homeopatického lieku a jeho dávkovania je potrebné absolvovať konzultáciu.

Niektoré z bežne používaných prípravkov sú: Aconiitum, Lycopodium, Natrum Muriaticum, Nux vomica, Pulsatilla, Sepia, Sulphur, Belladonna, Bryonia, Argentum a mnoho ďalších na základe individuálneho predpisu.

FYTOTERAPIA

U nás známejšia ako bylinkárstvo, predstavuje prírodný spôsob zmiernenia nepríjemných prejavov menopauzy. Z byliniek je kráľom rebríček obyčajný a kapsička pastierska. Môžete si pripraviť čaje ale aj kúpeľ, ktoré pomôžu pri návaloch tepla, ale aj bolestiach hlavy či pri problémoch so spaním.

VÝŽIVA

Počas klimaktéria a teda nástupu menopauzy, je možné doplniť estrogén aj pomocou stravy a výživových doplnkov. Ale o tom už bude ďalší príspevok na blogu 😊.

Chceli by ste sa poradiť a zistiť, ktorý spôsob je najvhodnejší pre vás? Pomôžeme Vám aby ste sa opäť cítili dobre.